POSTOPEK V PRIMERU NASILJA

Potrebno je, da ste na konflikte pozorni tudi učenci. Ne pozabite, da takšne situacije rešujemo mirno in strpno in pri tem nismo verbalno ali fizično nasilni. Kadar konflikti prerastejo v nasilje, pomeni, da se posamezen učenec ali skupina učencev negativno vede do drugega učenca. Tako vedenje se večkrat ponovi v daljšem časovnem obdobju. Igrivo draženje v prijateljskem tonu ali prepir med dvema enakovrednima učencema ni vrstniško nasilje.

Kadar v šoli opazite nasilje, se držite naslednjih korakov:

1. Pristopite k skupini učencev ali posameznemu učencu in jim odločno recite, da je z nasiljem potrebno prenehati.
  2. Če učenci z nasiljem nadaljujejo, o tem obvestite prvega učitelja, ki ga vidite, ali poiščite razrednika.
  3. Če se želite o dogodku pogovoriti še s kom, odidite v šolsko svetovalno službo.

Kadar ste žrtev nasilja sami, nikoli ne molčite. Doma se lahko pogovorite s starši, v šoli pa se lahko zaupate razredniku, učitelju ali šolski svetovalni delavki.

Ne pozabite, da lahko le s skupnimi močmi preprečimo nasilje, zato se ne obrnite stran, kadar oseba potrebuje vašo pomoč!